تبلیغات
zahedan midwifery and nursery research commite - افسردگی
به وبلاگ من خوش آمدید
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

افسردگی

مقدمه

از عهد باستان ، مردم مواردی از افسردگی را ثبت کرده اند . بقراط در حدود چهار صد سال پیش از میلاد ، اصطلاحات مانیا (شیدایی) و مالیخولیا را برای توصیف اختلالات روانی به کار برد .

حدود سال سی ام میلادی یک پزشک رومی بنام سلسوس در کتا بش به نام درباره طب ،مالیخولیا را به عنوان نوعی افسردگی ناشی از غلبه صفرا ذکر کرده است .

سازمان بهداشت جهانی  WHO  ، افسردگی را چهارمین مشکل بهداشتی در سراسر جهان در نظر گرفته است .

نزدیک به نیمی از موارد افسردگی....

نزدیک به نیمی از موارد افسردگی ، درست مانند دیابت بزرگسالی ، تشخیص داده نشده باقی می مانند . از آنجائیکه اختلالات خلقی علت 50 تا 70 درصد موارد خودکشی میباشند ، درمان مناسب این اختلالات ، این عارضه مهم را به حداقل می رساند .

 

تعریف

  طبق معیارهای  DSM-IV-TR   ، حمله افسردگی عمده باید لااقل 2 هفته طول بکشد . بیماری که دچار افسردگی عمده تشخیص داده می شود ،باید لااقل چهار علامت از فهرستی شامل تغییرات اشتها و وزن ، تغییرات خواب و فعالیت ،فقدان انرژی ، احساس گناه ، مشکل در تفکر و تصمیم گیری و افکار عود کننده مرگ یا خود کشی را داشته باشد .

 

همه گیری شنا سی

میزان بروز و میزان شیوع : اختلال افسردگی عمده اختلال شایعی است که شیوع مادام العمرش حدود پانزده درصد و در زنان شاید بیست و پنج درصد است . میزان بروز اختلال افسردگی عمده در بیمارانی که به پزشکان عمومی مراجعه می کنند و در بیماران بستری شده در بخش های طبی هم بالاست به طوریکه به ترتیب به ده و پانزده درصد می رسد .

 

جنس : شیوع اختلال افسردگی عمده در زنان دو برابرمردان است . طبق فرضیه های ارائه شده دلائل این تفاوت عبارت است از : تفاوت های هورمونی ، اثرات زایمان ، تفاوت فشارهای روانی –اجتماعی زنان و مردان ، و الگوهای مربوط به درماندگی آموخته شده .

 

سن : متوسط سن شروع اختلال افسردگی عمده حدود چهل سالگی است و حدود پنجاه درصد از کل این افراد بیماریشان در سنین بیست تا پنجاه شروع می شود . اختلال افسردگی عمده نیز ممکن است در کودکی یا پیری شروع شروع شود .

 

وضعیت تاهل : اختلال افسردگی عمده بیشتر در افرادی پیدا می شود که هیچ ارتباط بین فردی نزدیکی ندارند و یا متارکه کرده اند .

 

مسائل اجتماعی-اقتصادی وفرهنگی : هیچ ارتباطی بین وضعیت اجتماعی-اقتصادی افراد و اختلال افسردگی عمده پیدا نشده است .

 

سبب شناسی

1- عوامل زیستی

آمین های زیستی : بیشترین نوروترانسمیترهایی که در پاتوفیزیولوژی اسکیزوفرنبا دخیل دانسته

شده اند عبارتند از نوراپی نفرین ، وسروتونین و دوپامین .

تنظیم عصبی – غددی : محورهای عصبی – غددی عمده ای که در اختلالات خلقی مورد توجه بوده است ، محورهای فوق کلیوی ، تیروئید و هورمون رشد است .

محور فوق کلیوی : قریب به پنجاه درصد بیماران افسرده ، سطح کورتیزول افزایش یافته ای دارند.

محور تیروئید : اختلالات تیروئید در حدود 5 تا 10 درصد از افراد مبتلا به افسردگی یافت می شود که یکی از معانی ضمنی چنین ارتباطی این است که همه افراد مبتلا به بیماریهای خلقی لازم است برای تعیین وضعیت تیروئیدشان مورد آزمایش قرار گیرند .

 

2- عوامل وراثتی : داده های وراثتی قویا دلالت بر این دارد که یکی از عوامل مهم در پیدایش اختلالات خلقی وراثت است . البته الگوی به ارث رسیدن این اختلالات سازوکارهای پیچیده ای

دارد .

 

3-عوامل روانی اجتماعی

وقایع زندگی و استرس محیط : دیده شده وقایع پراسترس زندگی پیش از نخستین حملات اختلالات خلقی بیشتر از حملات بعدیشان وجود دارد . مرتبط ترین واقعه با پیدایش بعدی افسردگی ،ازدست دادن یکی از والدین پیش از 11 سالگی است . از استرس های محیطی نیز آن که بیشترین رابطه  را با شروع حمله افسردگی دارد ، از دست دادن همسراست . عامل خطر ساز دیگر بیکاری است.

 

عوامل شخصیتی : هیچ نوع شخصیت یا صفت شخصیتی واحدی نیست که فردی را منحصرا به افسردگی مستعد سازد . اما در مقایسه با سایر شخصیت ها ، افراد مبتلا به برخی اختلالات شخصیت مانند وسواسی – اجباری ، نمایشی و مرزی ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی باشند .

 

نظریه شناختی : بر اساس این نظریه ، افسردگی در نتیجه تحریف های شناختی خاصی به وجود می آید که در افراد مستعد افسردگی وجود دارد . این الگوهای شناختی باعث می شوند فرد ، داده  های درونی و بیرونی را تحت تاثیر تجارب اولیه ، به گونه ای تغییر یافته ، درک کند .

 

 

تشخیص

طبق معیارهای   DSM-IV-TR  تشخیص اختلال افسردگی عمده زمانی داده می شود که حداقل به مدت دو هفته فرد دارای 5 علامت از 9 علامت زیر باشد و حتما یکی از علائم ، موارد 1 یا

 2  باشد :

1- خلق افسرده در اکثر اوقات روز

2- کاهش واضح علاقه مندی یا لذت بردن از همه یا تقریبا همه فعالبتها

3- کاهش چشمگیر وزن بدن

4- کم خوابی یا پر خوابی هر روزه

5- سرآسیمگی یا کندی روانی – حرکتی

6- احساس خستگی یا از دست دادن انرژی

7- احساس بی ارزشی یا احساس گناه مفرط یا نا متناسب

8- کاهش قدرت تفکر یا تمرکز

9- افکار عود کننده درباره مرگ

 

افسردگی با خصائص سایکوتیک : وجود خصائص سایکوتیک در اختلال افسردگی عمده نشانه شدت بیماری و دال بر پیش آگهی بد است . خود علائم سایکوتیک را هم اغلب به دو دسته همساز با خلق و ناهمساز با خلق تقسیم می کنند .

 

خصایص بالینی

خلق افسرده و بی علاقگی یا بی لذتی ، علامت کلیدی افسردگی است . بیمار ممکن است بگوید احساس اندوه ، نومیدی ، غمگینی یا بی ارزشی می کند . حدود دو سوم از کل بیماران افسرده به

فکر خود کشی می افتند و حدود ده تا پانزده درصد ازآنها نیز دست به خود کشی می زنند . تقریبا

همه بیماران افسرده از کم شدن انرژی خود شکایت می کنند . حدود هشتاد درصد از بیماران از اشکال در خواب ،به ویژه سحرخیزی شکایت دارند . بسیاری از بیماران دچار کاهش اشتها ووزن می شوند ، اما برخی نیز افزایش اشتها ، افزایش وزن و افزایش خواب پیدا می کنند . این بیماران را در DSM-IV-TR جزء بیماران دارای خصایص آتیپیک طبقه بندی می کنند . اضطراب از علائم شایع افسردگی است که حدود نود درصد از آنها را گرفتار می کند .

 

معاینه وضعیت روانی

کندی عام روانی – حرکتی شایع ترین علامت است . البته سرآسیمگی روانی – حرکتی نیز به ویژه در سالخوردگان دیده می شود . افسردگی علامت کلیدی است ، هر چند حدود نیمی از بیماران افسرده وجود احساس افسردگی را انکار می کنند و به نظر هم نمی رسد که خیلی افسرده  باشند . کاهش سرعت تکلم و درجه صدا و پاسخ دادن به سئوالات به صورت یک کلمه ای و یا دیر ، در بسیاری از بیماران افسرده مشهود است .

اگر بیمار افسرده ای هذیان یا توهم داشته باشد می گویند مبتلا به اختلال افسردگی عمده با خصایص سایکوتیک است . بیمار افسرده علی القاعده دیدگاهی منفی راجع به جهان وخودش دارد.

 

 

 

تشخیص افتراقی

اختلالات طبی : اگر علت اختلال خلقی یکی از بیماری های غیر روانپزشکی باشد ، طبق                 تشخیص، اختلال خلقی ناشی از بیماری طبی عمومی خواهد بود و اگر علت اختلال خلقی ، یکی از مواد باشد ، تشخیص ، اختلال خلقی ناشی از مواد خواهد بود .

نوجوانان افسرده را باید از نظر منونوکلئوز آزمایش کرد . بیمارانی را که زیادی چاق یا لاغرند   باید از نظر کژکاری های غده فوق کلیوی و تیروئید مورد آزمایش قرار داد .

بسیاری از اختلالات عصبی ، طبی و بسیاری از داروها هم میتوانند علائم افسردگی ایجاد کنند .

 

بیماری های عصبی : شایع ترین مشکلات عصبی که خود را به صورت علائم افسردگی نشان  

می دهد عبارت است از بیماری پارکینسون ، بیماری های موجب دمانس ( مانند آلزایمر ) ، تشنج، بیماری های عروفی مغز و توده ها .

 

سایر اختلالات روانی : اختلالات مرتبط با مواد ، اختلالات سایکوتیک ، اختلالات غذا خوردن ، اختلالات سازگاری ، اختلالات سوماتو فورم و اختلالات اضطرابی همگی به طور شایعی با

علائم افسردگی همراهند و در تشخیص افتراقی بیمار دارای علائم افسردگی باید در نظر گرفته  شوند .

 

پیش آگهی : اختلال افسردگی عمده ، اختلال خوش خیمی نیست . عمدتا مزمن است و بیماران خیلی از اوقات دچار عود می شوند . در مجموع هر چه تعداد حملات افسردگی بیماربیشترمیشود،

فاصله زمانی بین حملات ، کمتر ، و شدت هر حمله بیشتر می شود .نوشته شده توسط ز پودینه در دوشنبه 23 فروردین 1389 و ساعت 06:30 ب.ظ [+] | نظرات ()