تبلیغات
zahedan midwifery and nursery research commite - تنفس مصنوعی
به وبلاگ من خوش آمدید
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

 

در این پست هدف آموزش تنفس مصنوعی نیست چون این آموزش در پست احیای قلبی ریوی خواهد بود، آنچه که اینجا می خواهیم بدانیم، انواع تنفس مصنوعی می باشد.

تنفس مصنوعی  http://takparastar.mihanblog.com/

 

 

 

انواع تنفس مصنوعی به شرح ذیل می‌باشند

الف- تنفس دهان به دهان

موثرترین و راحت‌ترین روش جهت انجام تنفس مصنوعی است و در هر مكانی قابل انجام است و مزیت دیگر آن اینكه می‌توان حین دادن تنفس بالا و پایین رفتن قفسه سینه را مشاهده و كنترل كرد.

برای این کار سر و گردن مصدوم را می بایست در یک مسیر قرار داد.

بینی مصدوم را با همان دستی كه روی پیشانی قرار دارد مسدود نمود، تا موقع دادن تنفس هوا از آن خارج نشود.پس از كشیدن یك نفس عمیق، دهان را دور دهان مصدوم حلقه كرده و در ریه‌های او دمید.

نباید هیچگونه هوایی از دور دهان خارج شود. سپس دهان را برداشته و سوراخ بینی نیز رها می شود تا هوا خود بخود خارج شود، در این حالت باید توجه کرد كه وضعیت سر و گردن ثابت بماند.بعد از برداشتن دهان برای خروج هوا با فاصله ۳ ثانیه تنفس بعدی را باید داد.

ب- تنفس دهان به بینی

این نوع تنفس در موارد زیر كه فرم دهان به دهان قابل اجرا نیست انجام می‌شود مثل وجود خونریزی شدید از دهان، استفراغ‌های مكرر، شكستگی فك، تشنج، مسمومیت با مواد شیمیایی، قفل شدن دندان‌ها بر اثر انقباض عضلات فك و .... مراحل مانند تنفس دهان به دهان است با این تفاوت كه بعد از خم كردن سر و گردن به عقب دهان مصدوم را مسدود نموده و دهان را دور بینی قرار داده در آن دمیده می شود.

ج- تنفس مصنوعی دهان به دهان و بینی

در شیرخواران و كودكان كم سن و سال كه دهان و بینی كوچك است انجام می‌شود بطوریكه دهان خود را دور دهان و بینی بطور كامل حلقه كرده و در آن دمیده می شود. البته مقدار هوایی كه در ریه‌ها وارد می شود باید كمتر از بزرگسالان باشد و ثانیاً در نوزادان جهت باز كردن راه هوایی نیازی به خم كردن سر و گردن به عقب نیست و سر باید در امتداد بدن باشد.

 نوشته شده توسط س مهدی پور در چهارشنبه 12 اسفند 1388 و ساعت 05:43 ب.ظ [+] | نظرات ()