تبلیغات
zahedan midwifery and nursery research commite - « کیست هیداتیک »
به وبلاگ من خوش آمدید
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

این کیست توسط انگل اکی نوکوکوس گرانولوزوس ایجاد می شود که حدود 0.5mm   طول دارد ولی میتواند کیستی به بزرگی یک توپ فوتبال در بدن ایجاد کند.

متن کامل در ادامه مطلب

« کیست هیداتیک »

این کیست توسط انگل اکی نوکوکوس گرانولوزوس ایجاد می شود که حدود 0.5mm   طول دارد ولی میتواند کیستی به بزرگی یک توپ فوتبال در بدن ایجاد کند.

 « چرخه زندگی »

این انگل در روده سگ و گوشتخواران زندگی می کند و در آن جا تولید تخم میکند. این تخم کروی شکل است و دو دیواره دارد که بینشان مخطط است و درون تخم ، جنین شش قلابه به نام انکوسفر enchospher  وجود دارد.

تخم در محیط وارد شده و از طریق آب و سبزیجات وارد بدن انسان و از طریق علوفه وارد بدن دام می شود. در داخل بدن دیواره تخم باز شده و جنین شش قلابه از طریق عروق به احشا می رود و بیشتر به کبد و بعد از آن به ریه می رود و بعد از آن هم در قسمت های مختلف بدن ایجاد کیستی به نام کیست هیداتیک می کند.

اگر اعضای حاوی کیست توسط سگ خورده شود چرخه زندگی انگل کامل شده  کرم بالغ می شود.

این کیست در هر نقطه ای از بدن می توان تشکیل شود اگر در محوطه شکم تشکیل شود چون هیچ محدودیتی ندارد خیلی رشد می کند.

یک کیست بطور متوسط هر ماه 1mm و هر سال 1cm رشد می کند.

 « ساختمان کیست هیداتیک »

دیواره ضخیم سه لایه دارد که لایه ی خارجی فیبروزی است و مربوط به میزبان است و این لایه را میزبان می سازد تاجلوی رشد انگل را بگیرد. دو لایه دیگر مربوط به انگل است شامل لایه خارجی یا کوتیکول و لایه داخلی یا زایا که می تواند اجزایی جدیدی را تولید کند. در داخل کیست مایع وجود دارد که دارای فشار زیادی است.

لایه زایا یا به طور مستقیم تولی دپروتواسکولکس می کند که بعدا از دیواره کنده شده و در مایع شناور میشود و سپس رسوب می کند که شن هیداتید نام دارد و یا ممکن است لایه زایا ابتدا ایجاد کپسول عریض کند. داخل کپسول زایا پروتواسکولکس ها تشکیل می شوند ، کپسول هم از دیواره کنده شده و و اطرافش لایه دیگری تشکیل می شود و کیست دختر ایجاد می کند و بدین ترتیب داخل کیست هیداتیک جوانه زده و کیست های دیگری تشکیل می شود.

  « بیماری زایی و علایم بیماری »

    1- هفتاد درصد کیست ها در کبد هستند و بعد از کبد ، ریه و سپس اعضای دیگر مثل قلب و سیستم اعصاب مرکزی  شامل مغز و نخاع و ستون فقرات آلوده می شود ؛ بزرگ شدن کیست و فشار بر عضو مربوطه یا اعضای مجاور موجب تغییر فیزیولوژی عضو میشود.

    2- پاره شدن کیست :

الف) مایعی که از کیست آزاد می شود موجب شوک آنافیلاکتیک می شود

ب) لایه زایا ایجاد کیست های جدید می کند، در کبد باعث بزرگ شدن کبد ، دردهای کبدی فشار به مجرای صفراوی و ایجاد یرقان می شود. 

ج) در ریه معمولا تب ، درد قفسه سینه ، سرفه ، تنگی نفس ، خلط ( معمولا خونی ) دیده می شود.

د)در دستگاه عصبی – مرکزی بیشتر به مغز رفته و ایجاد تب ، تهوع ، استفراغ و تشنج شده و فرد ممکنست تعادل بدن خود را از دست دهد. بسته به اینکه کیست در چه ناحیه های از مغز تشکیل شود اثرات مختلفی دارد مثلا در مرکز بینای ،اختلالت بینایی ایجاد می کند و باعث کوری می شود. و می تواند کری و لالی ایجاد کند و اگر کیست در ناحیه ی حرکتی باشد ؛ فلجی  نیز ممکنست دیده شود. کیست های ستون فقرات بیشتر منشا استخوانی دارند چون این کیست ها کلسیم دوست بوده و استخوان را سوراخ می کنند و به نخاع فشار می آورند و اگر در قسمت های فوقانی باشند موجب فلج اندام فوقانی (دست ها) و اگر در قسمت های تحتانی باشند موجب فلج اندام تحتانی (پاها) می شوند.

  « تشخیص »

چون انگل دفع نمی شود و کیست در بافت گیر می کند بنابراین از روش های غیر مستقیم زیر استفاده می شود:

1- تست جلدی کازونی :  0.1 ccاز آنتی ژن مایع کیست استریل را داخل جلد تزریق می کنند و بعد از min 10-20 واکنش را می خوانند اگر برآمدگی ایجاد شود و قطرش زیاد شود نتیجه تست مثبت است اما ٪100  نشان دهنده ابتلا نیست بلکه به وجود کیست مشکوک شده و تست های تکمیلی را انجام می دهند در این تست ممکنست حالت مثبت کاذب و یا منفی کاذب مشاهده شود. مثبت کاذب زمانی است که شخص مبتل ابه آسکارس ، شیستوزوما و کرم نواری ماهی باشد ، حالت منفی کاذب زمانی است که کیست داخل بدن است اما نتیجه تست منفی است زیرا کیست آهکی بوده یا مرده است و یا داخل استخوان و ریه می باشد که پاسخ درستی نمی دهد.

2- رادیوگرافی : کیست را به شکل سایه کروی نشان می دهد.

3- سونوگرافی : خصوصا کیست های چسبیده به صفاغ را نشان می دهد.

4- سی تی اسکن : محل دقیق کیست را قبل از جراحی نشان می دهد.

 « درمان »

 بهترین راه ، جراحی است که کیست را کامل جدا کنند ؛ البته باید مواظب باشند که کیست پاره نشود بدین منظور با ازت مایع دیواره کیست را فریز می کنند که یخ بسته و سپس با سرنگ مایع داخل کیست را آسپیره می کنند و به داخل آن فرمالین تزریق می کنند تا پروتواسکولکس ها را از بین ببرند و بعدا کیست را خارج می کنند.

چنانچه تعداد کیست ها زیاد باشد با برداشتن آن ها دیگر چیزی از عضو مربوطه باقی نخواهد ماند لذا درمان دارویی صورت می گیرد. از داروی مبندازول و آلبدازول استفاده می شود که معمولا هر دو را با هم برای مدت 3-2ماه استفاده می کنند ؛ مصرف طولانی مدت مبندازول موجب سرطان می شود. این دارو پروتواسکولکس را ازبین برده و لایه زایا را عقیم می کنند اما کیست محو نمی شود ولی ممکن است کوچک شود.

 « کنترل و پیشگیری »

1)    ضد عفونی کردن آب و سبزیجات برای از بین بردن تخم های انگل.

2)    اجتناب از دست زدن به سگ چون بدن خود سگ ممکن است آلوده به تخم انگل باشد.

3)    بازرسی دقیق در کشتارگاه که احشای گاو و گوسفند را بررسی می کنند تا کیست را پیدا کنند و از آلوده شدن گوشتخواران جلوگیری نمایند.

4)    درمان سگ های آلوده با داروی پرازیکوانتل هر 6-3 ماه ، البته باید بعد از دادن دارو 48-24 ساعت سگ را ببندند و مدفوع آلوده را بسوزانند چون با دادن دارو تخم های انگل هم دفع شده و محیط را آلوده می کند.نوشته شده توسط حامد مشهدی در شنبه 8 اسفند 1388 و ساعت 03:30 ب.ظ [+] | نظرات ()