تبلیغات
zahedan midwifery and nursery research commite - سینوزیت در کودکان
به وبلاگ من خوش آمدید
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

 

سینوزیت

       

                    سینوزیت یکی از بیماری های شایع در دوران کودکی و بلوغ است .

 سینوزیت می تواند همراه با عوارض جدی و خطرناک دیده شود.۲-۰٫۵ درصد از عفونت های مجاری تنفسی فوقانی در کودکان و بالغین سبب سینوزیت حاد باکتریال می شود. سینوس های اتموئید و ماگزیلا از بدو تولد وجود دارند. سینوس اسفنوئید تا سن ۵ سالگی تشکیل می شود و سینوس فرونتال از سن ۸-۷ سالگی شروع به رشد می کند و رشد کامل آن تا سن بلوغ ادامه می یابد. سوراخ تخلیه کننده ی سینوس ها باریک است (۳-۱ میلی متر) و به داخل مه آی میانی تخلیه می گردد.

 

سینوزیت یکی از بیماری های شایع در دوران کودکی و بلوغ است . سینوزیت می تواند همراه با عوارض جدی و خطرناک دیده شودسینوزیت.۲-۰٫۵ درصد از عفونت های مجاری تنفسی فوقانی در کودکان و بالغین سبب سینوزیت حاد باکتریال می شود. سینوس های اتموئید و ماگزیلا از بدو تولد وجود دارند. سینوس اسفنوئید تا سن ۵ سالگی تشکیل می شود و سینوس فرونتال از سن ۸-۷ سالگی شروع به رشد می کند و رشد کامل آن تا سن بلوغ ادامه می یابد. سوراخ تخلیه کننده ی سینوس ها باریک است (۳-۱ میلی متر) و به داخل مه آی میانی تخلیه می گردد.

اتیولوژی سینوزیت
عوامل باکتریال که منجر به سینوزیت حاد در کودکان و بالغین می گردند شامل: استرپتوکوک پنومونی ( حدود ۳۰%)، هموفیلوس آنفلوانزا( حدود ۲۰%) و موراکسلا کاتارالیس ( حدود ۲۰% ) .
در گروه سنی کودکان، استاف ارئوس، سایر موارد استرپتوکوک ها و بی هوازی ها از عوامل ناشایع سینوزیت حاد هستند.

اپیدمیولوژی سینوزیت
سینوزیت حاد باکتریال در هر سنی می تواند بروز کند. عوامل مستعد کننده آن شامل:
عفونت های ویروسی قسمت فوقانی مجرای تنفسی
رینیت آلرژیک
تماس با دود سیگار
نقص ایمنی در کودک
بیماری سیستیک فیبروزیس
اختلال عملکرد مژک ها و اختلال عملکرد فاگوسیت ها
ریفلاکس معده به مری
اختلالات آناتومیک نظیر شکاف کام
پولیپ بینی

علایم بالینی سینوزیت
علایم غیر اختصاصی: احتقان بینی، ترشحات بینی( یک طرفه یا دو طرفه)، تب و سرفه
علایم غیر شایع تر: تنفس بدبو( halitosis)، کاهش حس بویایی و ادم پری اوربیتال.
از دیگر علایم ناراحتی دندان های ماگزیلاری، درد یا افزایش فشار حین خم شدن به جلو وکم شدن بویایی است.
در گروه سنی کودکان سردرد و درد صورت شایع نیست.
در معاینه ی فیزیکی مخاط بینی اریتماتو و متورم است و همراه با ترشحات بینی می باشد. تندرنس محل سینوس ها در بالغین و جوانان وجود دارد.

تشخیص سینوزیت
تشخیص سینوزیت حاد باکتریال فقط بر اساس تاریخچه بیماری داده می شود. اگر علایم عفونت تنفسی فوقانی نظیر ترشحات بینی و سرفه برای مدت ۱۴-۱۰ روز ادامه یابد و روند بهبودی مشاهده نشود یا علایم تنفسی شدید همراه با تب ۳۹ درجه و ترشحات چرکی بینی برای ۴-۳ روز متوالی ادامه یابد، احتمال سینوزیت حاد باکتریال مطرح می شود.
در کودکانی که علایم شدید و مداوم دارند، در آسپیراسیون ماگزیلا در ۷۰% موارد، باکتری به دست می آید.
کودکان مبتلا به سینوزیت مزمن دارای سابقه ی علایم تنفسی مانند سرفه، ترشحات بینی و احتقان بینی به صورت پایدار و مداوم برای مدت بیش از ۹۰ روز هستند.
کشت آسپیراسیون سینوس ها تنها روش صحیح برای تشخیص است ولی در عمل به صورت روتین برای بیماران انجام نمی شود. ولی در بیماران با نقص ایمنی که شک به عفونت قارچی دارند، انجام کشت آسپیراسیون سینوس ها ممکن است ضروری باشد.
یافته ها ی رادیوگرافی نظیر رادیوگرافی سینوس ها و سی تی اسکن که کدورت ، افزایش ضخامت مخاط سینوس ها و یا وجود سطح مایع- هوا رانشان می دهد، تشخیصی نیست. این یافته ها دال بر وجود التهاب در سینوس ها می باشد ولی دلیل این التهاب را که عامل ویروسی یا باکتریال و یا آلرژیک است را نشان نمی دهد.

تشخیص های افتراقی سینوزیت
عفونت های تنفسی فوقانی، رینیت آلرژیک، رینیت غیر آلرژیک، وجود جسم خارجی در بینی.
در عفونت های ویروسی علایمی مانند ترشحات بینی غیر چرکی، سرفه و تب مشاهده می شود و علایم فوق کمتر از ۱۴-۱۰ روز طول می کشد.
رینیت آلرژیک ممکن است فصلی باشد و با بررسی ترشحات بینی، ائوزینوفیل ها قابل تشخیص هستند.


درمان سینوزیت

این که درمان آنتی بیوتیکی در سینوزیت حاد باکتریال که به صورت بالینی تشخیص داده شده، موثر است یا نه، هنوز مشخص نیست.
اگر سینوزیت حاد باکتریال بدون عارضه باشد، درمان اولیه با آموکسی سیلین( ۴۵mg-kg-day) در اکثر کودکان مبتلا کافی است. درمان جایگزین در بیماران حساس به پنی سیلین شامل: کوتریموکسازول، سفوروکسیم اگزتیل، سفپودوکسیم، کلاریترومایسین یا ازیترومایسین می باشد.
دوز بالای آموکسی سیلین کلاولانت (۹۰-۸۰ میلی گرم به ازا هر کیلوگرم و ۶٫۴ میلی گرم به ازا هر کیلوگرم از کلاولانت) را در موارد زیر به کار می بریم:
کودکانی که در ۳-۱ ماه اخیر تحت درمان آنتی بیوتیکی بوده اند
سن کمتر از ۲ سال
کودکانی که به مهد کودک می روند
کودکانی که در ۷۲ ساعت اخیر پاسخ مناسبی به تجویز آموکسی سیلین نداشته باشند
ازیترومایسین نیز یک درمان جایگزین است. در صورتی که این روش درمان نیز موثر واقع نشود باید بیمار را به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع نمود تا آسپیراسیون از سینوس ماگزیلاری و کشت ترشحات انجام شود.
طول درمان تا مدت ۷ روز پس از برطرف شدن علایم نیز باید ادامه یابد.
سینوزیت فرونتال می تواند سریعا پیشرفت کند و عوارض شدید داخل جمجمه ای داشته باشد و نیاز به درمان اولیه با سفتریاکسون دارد، سپس پس از بهبود بالینی درمان خوراکی ادامه می یابد.
به علت ناکافی بودن مطالعات در گروه سنی کودکان، استفاده از داروهای ضد احتقان، آنتی هیستامین ها، موکولیتیک ها و کورتیکواستروئیدهای داخل بینی جهت درمان سینوزیت حاد باکتریال بدون عارضه توصیه نمی شود.

عوارض سینوزیت
به علت نزدیک بودن سینوس های پارانازال به چشم ها و مغز، اختلالات چشمی یا داخل جمجمه ای ثانویه به سینوزیت حاد باکتریال ممکن است به وجود آید.
عوارض چشمی: سلولیت پری اوربیتال سبب تورم بافت اطراف حدقه چشم می گردد و سلولیت اوربیتال که ساختمان های داخل حدقه ی چشم را درگیر می کند و سبب proptosis و Chemosis ، کاهش قدرت بینایی، دوبینی، درد چشم و اختلال در حرکات خارجی چشم می شود. در این موارد باید سی تی اسکن انجام شود و سریعا درمان آنتی بیوتیک وریدی آغاز گردد. انجام مشاوره ی اورژانس چشم پزشکی نیز ضروری است.
عوارض داخل جمجمه ای: مننژیت، ترومبوز سینوس کاورنو، آمپیم ساب دورال، آبسه اپیدورال و آبسه ی مغزی. در صورتی که کودک دچار اختلال هوشیاری، سفتی گردن، یا علایم افزایش فشار داخل جمجمه داشته باشند، سریعا باید سی تی اسکن مغز و اوربیت و سینوس ها انجام گردد و درمان با آنتی بیوتیک های وسیع الطیف وریدی ( سفتریاکسون یا ترکیب سفتریاکسون با وانکومایسین) پس از انجام کشت باید شروع گردد.
عارضه ی دیگر: Putt puffy tumor یا استئومیلیت استخوان فرونتال که تورم و ادم پیشانی وجود دارد. درناژ جراحی در این موارد نیاز است.

پیشگیری از سینوزیت
بهترین روش جهت پیشگیری عبارت از شستشوی دست ها و عدم تماس با فرد مبتلا است. با انجام واکسیناسیون سالانه آنفلوانزا و پیشگیری از آنفلوانزامی توان تا حدی از سینوزیت جلوگیری کرد.نوشته شده توسط س مهدی پور در سه شنبه 24 فروردین 1389 و ساعت 07:33 ب.ظ [+] | نظرات ()